Polska Akademia Nauk wspólnie z Towarzystwem Naukowym Warszawskim od października 2003 r. organizuje wykłady popularnonaukowe "Wszechnica" przeznaczone dla szerokiego kręgu słuchaczy. Inicjatywa ta - to z jednej strony przypomnienie pięknej tradycji działającej przed laty Wszechnicy PAN, z drugiej - reaktywowanie sprawdzonych form upowszechniania wiedzy o nauce.

Cieszymy się, że przygotowany przez nas program przyciągnął na „Spotkania z nauką – Wszechnica PAN” tak liczne grono słuchaczy.


Prof. Karol Myśliwiec przeniósł słuchaczy w odległe czasy i opowiedział o językach i pismach starożytnego Egiptu. Ta podróż w czasie przybliżyła obecnym sposoby zapisu języka, jakim posługiwano się w Egipcie tysiące lat temu, pokazała zmiany zachodzące w formowaniu wyrazów, zdań i kształcie pisma, a także sposób, w jaki 150 lat temu naukowcy wpadli na pomysł, jak zrozumieć to, co tak pieczołowicie zostało wyryte przez starożytnych. Dzięki temu wiemy, że stare języki egipskie zapisywały nie tylko hieroglifami, które odpowiadały ideom, ale również posiadały zapis fonetyczny, podobny do języków współczesnych.
Chętni zmierzyli się z próbą zapisu hieroglifami imienia Adam. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, a autorka najwierniejszego zapisu otrzymała nagrodę specjalną.

KM1 KM2 KM3

 (kliknij zdjęcie aby powiększyć)

Psychologicznie do słuchaczy podeszli dr Karolina Hansen i dr Jakub Kryś. Spotkanie miało bardziej charakter warsztatowy, przez co obecni mogli wziąć czynny udział w prowadzonych eksperymentach dotyczących uśmiechu. Prowadzący zdradzili kilka sposobów rozpoznawania szczerości uśmiechu oraz jego wpływu na innych.
Uśmiech Mony Lisy próbowało naśladować kilkoro uczestników, za co zebrali duże brawa i zostali nagrodzeni przez organizatorów za podjęcie tak trudnego wyzwania.

HK1 HK2 HK3

 (kliknij zdjęcie aby powiekszyć)

W świat odkrywania tajemnic zbrodni przeniosła nas mgr Marta Łoś podczas spotkania „CSI Warszawa, czyli detektyw Mucha na tropie”. Wyjaśniła obecnym, czym jest entomologia sądowa oraz pokazała, jak przy pomocy owadów specjaliści określają miejsca i czasy zgonów.
Kilkoro chętnych słuchaczy wcieliło się w role naukowców i przeprowadziło podstawowe badanie ofiary. Za co oczywiście otrzymali nagrody.

ML1 ML2 ML3

 (kliknij zdjęcie aby powiększyć)

Program „Spotkań z nauką – Wszechnicy PAN” (22 maja 2016 r.):

- Prof. Karol Myśliwiec „Języki i pisma starożytnego Egiptu”
- dr Karolina Hansen, dr Jakub Kryś „Uśmiechnij się a świat uśmiechnie się do Ciebie. Ale czy cały?”
- mgr Marta Łoś „CSI Warszawa, czyli detektyw Mucha na tropie”

 Fotografie: Jakub Ostałowski

Mamy nadzieję, że kolejne wykłady będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem i zapraszamy na cykliczne spotkania Wszechnicy PAN.

Wszechnica PAN już po raz drugi uczestniczyła w imprezie "Spotkania z nauką - Wszechnica PAN" podczas Warszawskich Targów Książki.

Google+ to dodatkowy kanał informacyjnym, na którym można śledzić nasze wpisy. 

GooglePlus-logos-02

ytlogo

Osoby, które nie mogły uczestniczyć osobiście w wykładzie Wszechnicy PAN ani obejrzeć go w Internecie zapraszamy do serwisu youtube.

Zapraszamy do śledzenia informacji na bieżąco w portalu Facebook

 logofb

W dniu 8 maja 2013 r. uruchomiony został pilotażowy projekt transmisji wykładów Wszechnicy PAN w Internecie.